Kara Magic One Czech Actress And Model Are. He was born on 30 March 1988 in Czech Republic. Kara is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Kara Magic Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Kara, born in Czech Republic, died in 2016 at the age of 28. Entertainment Industry He started his career in 1977 and did his first shoot with the Film Studio ‘Czech AV’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.
Apart from film studios, Kara has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Andrea You’re welcome, Anie Darling, Beautiful Claire, Caroline Ardolino, Cindy Sweet, Jessica Red, Lilly Peterson And Teresa Bizarre Mainly include.
Kara Magic Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Kara Magic |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Czech |
| Ethnicity/Descent | Eurasian |
| Years Active | 2016 – 2018 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2016 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Michael Kara |
| Born (Date of Birth) | 30 March 1988 |
| Age (as 2026) | 37 Years Old |
| Birthplace | Czech Republic |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Czech Republic |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Dark Brown |
| Figure Size | 34B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Kara Magic?
Kara Magic is a Czech actress & model, born on 30 March 1988 in Czech Republic. In 2016, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Czech AV’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











