Olivia del Rio One Brazilian Actress And Model Are. He was born on 16 April 1969 in Rio Casca, Brazil. Olivia is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Olivia del Rio Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Born in Brazil, Olivia died in 1994 at the age of 25. Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Nanou Media’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Moonlight Entertainment, Video Marc Dorcel and Vivid.


Apart from film studios, Olivia has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Alice Murkovski, Amber Bloom, Angel Cassidy, Daisy Marie, Fisa Crystal, Helen Star, Jada Sparks, Kayla Wild And Sandra Sweet Mainly include.
Olivia del Rio Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Olivia del Rio |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 1994 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 1994 – As an Actress |
| Awards | Hall of Fame Award 2025 |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Marta Olive Del Rio Olivia Olivia Dal Monte Olivia DelRio Olivia John Patricia |
| Born (Date of Birth) | 16 April 1969 |
| Age (as 2026) | 57 Years Old |
| Birthplace | Rio Casca, Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Rio Casca, Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 49 KG 107 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 34C-26-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Olivia del Rio?
Olivia del Rio is a Brazilian actress & model, born on 16 April 1969 in Rio Casca, Brazil. In 1994, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Nanou Media’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











