Belka Smereka One Ukrainian Actress And Model Are. He was born on 11 December 1997 in Ukraine. Belka is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Belka Smereka Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Belka, born in Ukraine, in 2018 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘MetArt Network’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Belka Smereka Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Belka Smereka |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Ukrainian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2018 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2018 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Bar Belka A Faneti Reni |
| Born (Date of Birth) | 11 December 1997 |
| Age (as 2026) | 29 Years Old |
| Birthplace | Ukraine |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Ukraine |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 36-23-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Belka Smereka?
Belka Smereka is a Ukrainian actress & model, born on 11 December 1997 in Ukraine. In 2018, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘MetArt Network’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











