Dandara Bombom One Brazilian Actress And Model Are. He was born in Brazil. Dandara is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Dandara Bombom Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Dandara born in Brazil in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘Lesworship’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Dandara Bombom Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Dandara Bombom |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | dandara Dandara Santana Sent’anna suit |
| Born (Date of Birth) | Not Known |
| Age (as 2026) | Not Known |
| Birthplace | Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 52 KG 115 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 34C-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Dandara Bombom?
Dandara Bombom is a Brazilian actress & model, born in Brazil. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Lesworship’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











