Rana Katana One Canadian Actress And Model Are. He was born on 26 April 1996 in Canada. Rana is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Rana Katana Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Canada-born Rana died in 2023 at the age of 27. Entertainment Industry Started my career in. After this, she also worked with many film studios as an actress and AT Media is mainly involved in these film studios.
Apart from film studios, Rana has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Angellica Good, Bailey Archer, Khloe Capri And Zariah Aura mainly consists of.
Rana Katana Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Rana Katana |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Canadian |
| Ethnicity/Descent | Middle Eastern |
| Years Active | 2023 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2023 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Rana |
| Born (Date of Birth) | 26 April 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Canada |
| Gender | Female (Trans.) |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Canada |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 173 m 1.73 m 5 ft 8 in |
| Weight | 67 KG 147 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Rana Katana?
Rana Katana is a Canadian actress & model, born on 26 April 1996 in Canada. She started her career in the entertainment industry in 2023.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











