Britney Mazo One Colombian Actress And Model Are. He was born on 6 June 2000 in Colombia. Britney is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Britney Mazo Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Britney born in Colombia in 2024 Entertainment Industry Started my career in. After this, she has also worked with many film studios as an actress.


Apart from film studios, Britney has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses mainly include Sara and Mellany.
Britney Mazo Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Britney Mazo |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Colombian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2024 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2024 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Britney |
| Born (Date of Birth) | 6 June 2000 |
| Age (as 2026) | 26 Years Old |
| Birthplace | Colombia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Colombia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 178 m 1.78 m 5 ft 10 in |
| Weight | 65 KG 144 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 34C-27-38 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Britney Mazo?
Britney Mazo is a Colombian actress & model, born on 6 June 2000 in Colombia. She started her career in the entertainment industry in 2024.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











