Alice Chen One Chinese Actress And Model Are. He was born on 8 June 1991 in China. Alice is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Alice Chen Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Alice, born in China, died in 2011 at the age of 20. Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Alice Chen Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Alice Chen |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Chinese |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2011 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2011 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Alice |
| Born (Date of Birth) | 8 June 1991 |
| Age (as 2026) | 35 Years Old |
| Birthplace | China |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | China |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 166 m 1.66 m 5 ft 5 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Alice Chen?
Alice Chen is a Chinese actress & model, born on 8 June 1991 in China. In 2011, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











