Amber Hallibell One Estonian Actress And Model Are. He was born on 17 April 1987 in Tallin, Estonia. Amber is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Amber Hallibell Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Amber, born in Estonia, died in 2020 at the age of 33. Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.
Apart from film studios, Amber has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and Joanna Bailess is mainly included in these actresses.
Amber Hallibell Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Amber Hallibell |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Estonian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2020 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2020 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Amber |
| Born (Date of Birth) | 17 April 1987 |
| Age (as 2026) | 39 Years Old |
| Birthplace | Tallinn, Estonia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Tallinn, Estonia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 170 m 1.70 m 5 ft 7 in |
| Weight | 53 KG 117 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Red |
| Figure Size | 40H-22-38 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Amber Hallibell?
Amber Hallibell is an Estonian actress & model, born on 17 April 1987 in Tallinn, Estonia. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











