Joana Melo One Colombian Actress And Model Are. He was born on 10 October 1996 in Chocó, Colombia. Joana is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Joana Melo Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Joana, born in Colombia, in 2018 Entertainment Industry She started her career in and did her first shoot with the Film Studio ‘Watch For Beauty’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Zishy is mainly involved in these film studios.


Apart from film studios, Joana has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Irene Rouse, Ana Henao And Clarissa Dominguez Mainly include.
Joana Melo Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Joana Melo |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Colombian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2018 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2018 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | April April Russell Brenda Honeyed |
| Born (Date of Birth) | 10 October 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Chocó, Colombia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Hometown | Chocó, Colombia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 54 KG 119 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 34C-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Joana Melo?
Joana Melo is a Colombian actress & model, born on 10 October 1996 in Chocó, Colombia. In 2018, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Watch For Beauty’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











