Serliana Rvich One Indonesian Actress And Model Are. He was born on 20 July 1986 in Indonesia. Serliana is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Serliana Rvich Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Serliana, born in Indonesia, in 2011 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Melina Media’. After this, she also worked with other film studios as an actress and XD Network is mainly involved in these film studios.
Serliana Rvich Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Serliana Rvich |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Indonesian |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2011 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2011 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Elle Price Kitty Maylee Fun Serliana Rosida |
| Born (Date of Birth) | 20 July 1986 |
| Age (as 2026) | 40 Years Old |
| Birthplace | Indonesia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Indonesia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 170 m 1.70 m 5 ft 7 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33D-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Serliana Rvich?
Serliana Rvich is an Indonesian actress & model, born on 20 July 1986 in Indonesia. In 2011, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Melina Media’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











