Kylie Deville One Canadian Actress And Model Are. He was born on 23 July 1970 in Vancouver, British Columbia, Canada. Kylie is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Kylie Deville Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Vancouver-born Kylie in 2009 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘Southern Charms’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Karups and Many Vids.
Apart from film studios, Kylie has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Ariel Blue, Camille Black And Nadia White Mainly include.
Kylie Deville Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Kylie Deville |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Canadian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2009 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2009 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Kylie |
| Born (Date of Birth) | 23 July 1970 |
| Age (as 2026) | 56 Years Old |
| Birthplace | Vancouver, British Columbia, Canada |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Vancouver, British Columbia, Canada |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 175 m 1.75 m 5 ft 9 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34DD-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Kylie Deville?
Kylie Deville is a Canadian actress & model, born on 23 July 1970 in Vancouver, British Columbia, Canada. In 2009, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Southern Charms’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











