Lira Red One Russian Actress And Model Are. He was born on 16 August 1973 in Moscow, Russia. Lira is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Lira Red Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Lira, born in Moscow, died in 2020 at the age of 47. Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘VIP Media Network’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Girls Out West and All Over Media.
Apart from film studios, Lira has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Amanda Clarke, Anna Ab, Maddy Nelson And Nicole Murkovski Mainly include.
Lira Red Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Lira Red |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2020 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2020 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Berta Isadora Silvia Warm |
| Born (Date of Birth) | 16 August 1973 |
| Age (as 2026) | 53 Years Old |
| Birthplace | Moscow, Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Moscow, Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 173 m 1.73 m 5 ft 8 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Dark Brown/Auburn |
| Figure Size | 36B-28-38 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Lira Red?
Lira Red is a Russian actress & model, born on 16 August 1973 in Moscow, Russia. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘VIP Media Network’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











