Maserati One Jamaican Actress And Model Are. He was born on 8 January 1986 in Kingston, Jamaica. Maserati is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Maserati Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Kingston-born Maserati in 2011 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Black Ice’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Score Group, Evil Angel and Dream Zone Entertainment.


Apart from film studios, Maserati has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Alice Pink, Asuna Rose, Aunt Noel, Destiny RoseJasmine Shiraz, Julie Cash, Kasey Miller, Katt Garcia And Kendra Spade Mainly include.
Maserati Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Maserati |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Jamaican |
| Ethnicity/Descent | Black |
| Years Active | 2011 – 2023 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2011 – As an Actress |
| Awards | 2013: The Fannys Awards – Ethnic Performer of the Year (Nominated) 2014: The Fannys Awards – Ethnic Performer of the Year (Nominated) 2020: AVN Awards – Fan Award: Favorite BBW Star (Nominated) |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Massarati |
| Born (Date of Birth) | 8 January 1986 |
| Age (as 2026) | 40 Years Old |
| Birthplace | Kingston, Jamaica |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Kingston, Jamaica |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 68 KG 149 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 36HH-24-39 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Maserati?
Maserati is a Jamaican actress & model, born on 8 January 1986 in Kingston, Jamaica. In 2011, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Black Ice’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











