Melia Avelin One American Actress And Model Are. He was born in 2003 in United States. Avelin is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Melia Avelin Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Avelin born in USA in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘Hussie Pass’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.
Melia Avelin Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Melia Avelin |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Avelin |
| Born (Date of Birth) | 2003 |
| Age (as 2026) | 23 Years Old |
| Birthplace | United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Hometown | United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 152 m 1.52 m 5 ft 0 in |
| Weight | 41 KG 90 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 28A-22-28 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Melia Avelin?
Melia Avelin is an American actress & model, born in 2003 in the United States. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Hussie Pass’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











