Nyssa Nevers One American Actress And Model Are. He was born on 1 December 1981 in Auburn, California, United States. Nyssa is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Nyssa Nevers Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
California born Nyssa in 2008 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘PRV Productions’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Wasteland Studios and VNA Network.


Apart from film studios, Nyssa has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Anastasia Pierce, Carmen Valentina, Dixie Comet, Kendra JamesMadison Swan, Nadia White, Savannah Fox And Whitney Morgan Mainly include.
Nyssa Nevers Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Nyssa Nevers |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American, Japnese |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2008 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2008 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Nysa |
| Born (Date of Birth) | 1 December 1981 |
| Age (as 2026) | 45 Years Old |
| Birthplace | Auburn, California, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Auburn, California, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 36B-26-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Nyssa Nevers?
Nyssa Nevers is an American actress & model, born on 1 December 1981 in Auburn, California, United States. In 2008, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘PRV Productions’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











