Rosina Lux One Finnish Actress And Model Are. He was born on 30 October 2000 in Finland. Rosina is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Rosina Lux Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Rosina, born in Finland, in 2024 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she also worked with other film studios as an actress and APC Media is mainly involved in these film studios.


Rosina Lux Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Rosina Lux |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Finnish |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2024 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2024 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Rosina Luxx |
| Born (Date of Birth) | 30 October 2000 |
| Age (as 2026) | 26 Years Old |
| Birthplace | Finland |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Finland |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 64 KG 140 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 40E-30-42 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | YouTube |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Rosina Lux?
Rosina Lux is a Finnish actress & model, born on 30 October 2000 in Finland. In 2024, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











