Taylor Feingold One American Actress And Model Are. He was born on 5 May 1994 in New Orleans, United States. Taylor is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Taylor Feingold Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Taylor, born in New Orleans, in 2019 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Apart from studios, Taylor has also performed in videos with various famous actresses of the industry and these actresses mainly include Bambi Summer Olsen.
Taylor Feingold is also very active on the YouTube channel ‘YapNet’. On this channel, she is seen in Yapnet Podcast with co-host Kelly Grace in which she shares Celebrity Talks, Wild Stories etc.
Taylor Feingold Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Taylor Feingold |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2019 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Recoil Tay |
| Born (Date of Birth) | 5 May 1994 |
| Age (as 2026) | 32 Years Old |
| Birthplace | New Orleans, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Hometown | New Orleans, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 170 m 1.70 m 5 ft 7 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33D-26-38 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | YouTube |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Taylor Feingold?
Taylor Feingold is an American actress & model, born on 5 May 1994 in New Orleans, United States. In 2019, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











