Linsey Donovan One American Actress And Model Are. He was born on 5 July 1999 in Mount Airy, Maryland, United States. Linsey is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Linsey Donovan Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Mount Airy-born Linsey in 2022 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Penthouse Gold’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Linsey Donovan Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Linsey Donovan |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2022 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2022 – As an Actress |
| Awards | Penthouse Pet of the Month in October 2022 |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Lexi Parker Linsey99 |
| Born (Date of Birth) | 5 July 1999 |
| Age (as 2026) | 27 Years Old |
| Birthplace | Mount Airy, Maryland, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Mount Airy, Maryland, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 177 m 1.77 m 5 ft 10 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34B-24-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Linsey Donovan?
Linsey Donovan is an American actress & model, born on 5 July 1999 in Mount Airy, Maryland, United States. In 2022, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Penthouse Gold’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











