Cherry Alexa One Russian Actress And Model Are. He was born on 25 June 1978 in Russia. Aleksa is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Cherry Aleksa Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Russia-born Aleksa died in 2020 at the age of 42. Entertainment Industry She started her career in and did her first shoot with the film studio ‘Girls Out West’. After this, she also worked with other film studios as an actress and VIP Media Network is mainly involved in these film studios.


Apart from film studios, Aleksa has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Clockwork Victoria And Zlata Charm are mainly involved.
Cherry Aleksa Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Cherry Alexa |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2020 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2020 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Cherry Aleksandra |
| Born (Date of Birth) | 25 June 1978 |
| Age (as 2026) | 48 Years Old |
| Birthplace | Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 48 KG 105 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Green |
| Hair Color | Brown/Blond |
| Figure Size | 33B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Not Known |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Cherry Aleksa?
Cherry Aleksa is a Russian actress & model, born on 25 June 1978 in Russia. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Girls Out West’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











