Alexandra Yalova One Brazilian Actress And Model Are. He was born on 7 September 1993 in São Paulo, Brazil. Aleksandra is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Aleksandra Yalova Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Brazil-born Aleksandra in 2017 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘Plumper Pass’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Sensational Video is mainly included in these film studios.
Aleksandra Yalova Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Alexandra Yalova |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian, Bulgarian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2017 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2017 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Alex Yalova |
| Born (Date of Birth) | 7 September 1993 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | São Paulo, Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Fish |
| Hometown | São Paulo, Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Red |
| Figure Size | 36DDD-32-40 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Not Known |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Aleksandra Yalova?
Aleksandra Yalova is a Brazilian actress & model, born on 7 September 1993 in São Paulo, Brazil. In 2017, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Plumper Pass’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











