Sonya Jess One Ukrainian Actress And Model Are. He was born on 4 May 1998 in Drohobych, Lviv Oblast, Ukraine. Sonya is mainly known for acting in Videos and Web Scenes and today we Sonya Jess Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Sonya, born in Drohobych, in 2023 Entertainment Industry Started my career in. After this, she has also worked with many film studios as an actress.


Apart from film studios, Sonya has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and Spirite Moon is mainly included among these actresses.
Sonya Jess Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Sonya Jess |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Ukrainian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2023 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2023 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Sonya Prots Jess Wants More |
| Born (Date of Birth) | 4 May 1998 |
| Age (as 2026) | 28 Years Old |
| Birthplace | Drohobych, Lviv Oblast, Ukraine |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Drohobych, Lviv Oblast, Ukraine |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 58 KG 128 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33D-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | YouTube |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Sonya Jess?
Sonya Jess is a Ukrainian actress & model, born on 4 May 1998 in Drohobych, Lviv Oblast, Ukraine. She started her career in the entertainment industry in 2023.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











