David Island One Canadian Actress And Model Are. He was born on 14 January 1989 in Toronto, Ontario, Canada. Isla is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Isla David Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Toronto-born Isla made her debut in 2011 at the age of 22. Entertainment Industry Started my career in. After this, she has also worked with many film studios as an actress.


Apart from film studios, Isla has also performed in videos with various famous actresses of the industry and these actresses mainly include Eleanore Arden.
Isla David Biography/Wiki
Profile | |
| Name | David Island |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Canadian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2011 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2011 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Roxie Foxglove Tifereth |
| Born (Date of Birth) | 14 January 1989 |
| Age (as 2026) | 37 Years Old |
| Birthplace | Toronto, Ontario, Canada |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Toronto, Ontario, Canada |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 59 KG 129 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 34DD-26-37 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | YouTube |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Isla David?
Isla David is a Canadian actress & model, born on 14 January 1989 in Toronto, Ontario, Canada. She started her career in the entertainment industry in 2011.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











