Victoria Gromova One Russian Actress And Model Are. He was born on 27 September 1994 in Russia. Viktoria is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Viktoria Gromova Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Viktoria, born in Russia, in 2013 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘DDF Network’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include ATK Media and Club Sweethearts.


Viktoria Gromova Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Victoria Gromova |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2013 – 2020 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2013 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Nika Gromova Sheron Sharon B Sheron Roxx Viktoria |
| Born (Date of Birth) | 27 September 1994 |
| Age (as 2026) | 32 Years Old |
| Birthplace | Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 180 m 1.80 m 5 ft 11 in |
| Weight | 60 KG 132 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Green |
| Hair Color | Dark Brown |
| Figure Size | 33-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Viktoria Gromova?
Viktoria Gromova is a Russian actress & model, born on 27 September 1994 in Russia. In 2013, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘DDF Network’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











