Lia Sky One Ukrainian Actress And Model Are. He was born on 1 January 1996 in Kyiv, Ukraine. Lia is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Lia Sky Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Lia, born in Kyiv, in 2020 Entertainment Industry She started her career in and did her first shoot with the Film Studio ‘Watch 4 Beauty’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include MetArt Network, Fem Joy and Nubile.


Lia Sky Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Lia Sky |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Ukrainian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2024 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2024 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Charli JaniceQ JoyceQ Julia Devine Lia Lia Light Yulia E |
| Born (Date of Birth) | 1 January 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Kyiv, Ukraine |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Kyiv, Ukraine |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 56 KG 123 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown/Dark Blond |
| Figure Size | 34B-25-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
Social Media | |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Lia Sky?
Lia Sky is a Ukrainian actress & model, born on 1 January 1996 in Kyiv, Ukraine. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Watch 4 Beauty’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











