Lee Von Lux One American Actress And Model Are. He was born in New York, United States. Lee is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Lee Von Lux Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Lee, born in USA, in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Clips 4 Sale is mainly included in these film studios.


Apart from film studios, Lee has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses mainly include Lizzie Rose and Belle Amelie.
Lee Von Lux Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Lee Von Lux |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | LeeVon Lux |
| Born (Date of Birth) | Not Known |
| Age (as 2026) | Not Known |
| Birthplace | New York, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | New York, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 167 m 1.67 m 5 ft 6 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
Social Media | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Lee Von Lux?
Lee Von Lux is an American actress & model, born in New York, United States. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











