Raya Velvet One Colombian Actress And Model Are. He was born in Colombia in 2004. Raya is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Raya Velvet Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Raya, born in Colombia, in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Woodman Casting’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Only All Media is mainly involved in these film studios.
Raya Velvet Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Raya Velvet |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Colombian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Raya |
| Born (Date of Birth) | 2004 |
| Age (as 2026) | 22 Years Old |
| Birthplace | Colombia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Colombia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 166 m 1.66 m 5 ft 5 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 32C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Raya Velvet?
Raya Velvet is a Colombian actress & model, born in 2004 in Colombia. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Woodman Casting’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











