Ruby Alexia One English Actress And Model Are. He was born on 12 December 1993 in London, England, United Kingdom. Ruby is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Ruby Alexia Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Ruby, born in London, in 2023 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Many Vids’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Apart from film studios, Ruby has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Alexxa Von Hell And Mistress Sophia Sahara Mainly include.
Ruby Alexia Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Ruby Alexia |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | English |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2023 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2023 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Ruby |
| Born (Date of Birth) | 12 December 1993 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | London, England, United Kingdom |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | London, England, United Kingdom |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 155 m 1.55 m 5 ft 1 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 34F-25-37 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Ruby Alexia?
Ruby Alexia is an English actress & model, born on 12 December 1993 in London, England, United Kingdom. In 2023, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
Read More:
Crystal Rave Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Liv Lauren Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Brigitte Bell Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Lola Riley Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Dandara Bombom Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Celeste Rasmussen Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Lee Von Lux Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Metal Kitten Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Gracie Monroe Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















