Solena Sol One Russian Actress And Model Are. He was born in 1979 in Russia. Solena is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Solena Sol Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Russia-born Solena in 2017 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘All Over Media’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Score Group, Naughty Mag and Oops Models.


Solena Sol Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Solena Sol |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2017 – 2021 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2017 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Leticiya Silvia Alena K |
| Born (Date of Birth) | 1979 |
| Age (as 2026) | 47 Years Old |
| Birthplace | Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Hometown | Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 64 KG 140 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 34C-26-37 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Solena Sol?
Solena Sol is a Russian actress & model, born in 1979 in Russia. In 2017, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘All Over Media’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











