violet One Czech Actress And Model Are. He was born in Czech Republic in 2007. Viorica is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Viorica Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Viorica, born in Czech Republic, in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Amour Angels’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Showy Beauty is mainly included in these film studios.


Viorica Biography/Wiki
Profile | |
| Name | violet |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Czech |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | violet |
| Born (Date of Birth) | 2007 |
| Age (as 2026) | 19 Years Old |
| Birthplace | Czech Republic |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Hometown | Czech Republic |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 53 KG 117 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Auburn |
| Figure Size | 32B-23-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Not Known |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Viorica?
Viorica is a Czech actress & model, born in 2007 in Czech Republic. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Amour Angels’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











