Petra Verkaik One American Actress And Model Are. He was born on 4 November 1966 in Los Angeles, California, United States. Petra is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Petra Verkaik Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Petra, born in Los Angeles in 1990 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the film studio ‘Play Boy’. After this, she also worked with other film studios as an actress and Bumble Girl is mainly included in these film studios.


Apart from film studios, Petra has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses mainly include Kimberly Phillips and Pamela Anderson.
Petra Verkaik Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Petra Verkaik |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 1990 – 2021 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 1990 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Petra Central Petra Charlotte Verkaik |
| Born (Date of Birth) | 4 November 1966 |
| Age (as 2026) | 60 Years Old |
| Birthplace | Los Angeles, California, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Hometown | Los Angeles, California, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 173 m 1.73 m 5 ft 8 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 37DD-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Petra Verkaik?
Petra Verkaik is an American actress & model, born on 4 November 1966 in Los Angeles, California, United States. In 1990, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Play Boy’.
Read More:
Tina Nora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Nova Hawthorne Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Klementina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Sara Latina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Valery Kora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Carolina Londono Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Brenda Boop Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Dallas Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Annika Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Kate Bae (Super Nova) Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















