Alena Aganova One Russian Actress And Model Are. He was born on 16 May 1996 in Saint Petersburg, Russia. Alena is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Alena Aganova Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Alena, born in Saint Petersburg, in 2019 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Models Intro’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.
Alena Aganova Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Alena Aganova |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2019 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Alena Ushkova Alyona Aganova |
| Born (Date of Birth) | 16 May 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Saint Petersburg, Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Saint Petersburg, Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 175 m 1.75 m 5 ft 9 in |
| Weight | 56 KG 123 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown/Dark Blond |
| Figure Size | 34C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
Social Media | |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Alena Aganova?
Alena Aganova is a Russian actress & model, born on 16 May 1996 in Saint Petersburg, Russia. In 2019, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Models Intro’.
Read More:
Elise Pdn Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Mia Smalls Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Mizuki Yayoi Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Bridget Wong Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Masha Cherry Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Allie Asia Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Lili Sommer Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Adriana Slay Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Meicy Milu Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















