Alexia Woods One British Actress And Model Are. He was born on 16 March 2001 in United Kingdom. Alexia is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Alexia Woods Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Alexia, born in United Kingdom in 2026 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Penthouse’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Apart from film studios, Alexia has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses mainly include Megs Mae Mitchell and Charlotte Clark.
Alexia Woods Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Alexia Woods |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | British |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2026 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2026 – As an Actress |
| Awards | Penthouse Pet of the Month January 2026 |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Alexia |
| Born (Date of Birth) | 16 March 2001 |
| Age (as 2026) | 25 Years Old |
| Birthplace | United Kingdom |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | United Kingdom |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 32C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
Social Media | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Alexia Woods?
Alexia Woods is a British actress & model, born on 16 March 2001 in the United Kingdom. In 2026, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Penthouse’.
Read More:
Tina Nora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Nova Hawthorne Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Klementina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Sara Latina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Valery Kora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Carolina Londono Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Brenda Boop Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Dallas Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Annika Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Kate Bae (Super Nova) Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















