Goodbye Ballerina One Austrian Actress And Model Are. He was born on 8 April 2002 in Austria. Avva is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Avva Ballerina Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Avva, born in Austria, at the age of 19 in 2021 Entertainment Industry Started my career in. After this, she has also worked with many film studios as an actress.


Apart from film studios, Avva has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and Vanessa is mainly included in these actresses.
Avva Ballerina Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Goodbye Ballerina |
| Profession | Actress, Model & Former Ballet Dancer |
| Nationality | Austrian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2024 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2024 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Ava Ballerina |
| Born (Date of Birth) | 8 April 2002 |
| Age (as 2026) | 24 Years Old |
| Birthplace | Austria |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | Austria |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 175 m 1.75 m 5 ft 9 in |
| Weight | 54 KG 119 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34A-24-33 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Avva Ballerina?
Avva Ballerina is an Austrian actress & model, born on 8 April 2002 in Austria. She started her career in the entertainment industry in 2021.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











