Evette Marie One American Actress And Model Are. He was born on 7 May 1994 in San Diego, California, United States. Evette is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Evette Marie Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Evette, born in San Diego, in 2024 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘Moez Art’. After this, she has also worked with other film studios as an actress.


Evette Marie Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Evette Marie |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2024 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2024 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Eva Marie Evamariebby Eve Marie Orlaeva |
| Born (Date of Birth) | 7 May 1994 |
| Age (as 2026) | 32 Years Old |
| Birthplace | San Diego, California, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Fish |
| Hometown | San Diego, California, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 82 KG 180 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 36M-26-48 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
Social Media | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Evette Marie?
Evette Marie is an American actress & model, born on 7 May 1994 in San Diego, California, United States. In 2024, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Moez Art’.
Read More:
Tina Nora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Nova Hawthorne Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Klementina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Sara Latina Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Valery Kora Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Carolina Londono Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Brenda Boop Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Dallas Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Annika Dixon Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Kate Bae (Super Nova) Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















