Jerry Potter One Czech Actress And Model Are. He was born on 26 May 1989 in Czech Republic. Jerry is mainly known for acting in Videos and Web Scenes and today we Jerry Potter Biography In this we will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Born in Czech Republic, Jerry in 2009 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with Film Studio ‘ATK Media’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include AMK Empire, Sunset Media and DDF Network.
Apart from film studios, Jerry has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Fione Absolut Mainly include.
Jerry Potter Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Jerry Potter |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Czech |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2009 – 2013 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2009 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Jerry Heel Sarka Z |
| Born (Date of Birth) | 26 May 1989 |
| Age (as 2026) | 37 Years Old |
| Birthplace | Czech Republic |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Hometown | Czech Republic |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 30B-22-29 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Jerry Potter?
Jerry Potter is a Czech actress & model, born on 26 May 1989 in Czech Republic. In 2009, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘ATK Media’.
Read More:
Crystal Rave Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Liv Lauren Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Brigitte Bell Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Lola Riley Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Dandara Bombom Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Celeste Rasmussen Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Lee Von Lux Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Metal Kitten Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Gracie Monroe Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.





















