Kate Bae (Super Nova) one Russian Actress And Model Are. He was born on 30 May 2004 in Novgorod, Russian Federation. Kate is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Kate Bae Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Kate, born in Russian Federation, in 2023 Entertainment Industry She started her career in and did her first shoot with the film studio ‘Erika Korti Studio’. After this, she also worked with other film studios as an actress and FAT Studio is mainly included in these film studios.


Apart from film studios, Kate has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Una Fairy Mainly include.
Kate Bae Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Kate Bae |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2023 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2023 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Super Nova |
| Born (Date of Birth) | 30 May 2004 |
| Age (as 2026) | 22 Years Old |
| Birthplace | Novgorod, Russian Federation |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | Novgorod, Russian Federation |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 168 m 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Brown/Blond |
| Figure Size | 32C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Kate Bae?
Kate Bae is a Russian actress & model, born on 30 May 2004 in Novgorod, Russian Federation. In 2023, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Erika Korti Studio’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











