Melody Star One Spanish Actress And Model Are. He was born on 21 June 1989 in Barcelona, Spain. Melody is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Melody Star Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Born in Barcelona, Melody made her debut in 2009 at the age of 20. Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Java Consulting’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Evil Angel, Video Marc Dorcel and Club Innocence.


Apart from film studios, Melody has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Anna Polina, Carla Cox, Carmen HolidayJordanne Kali, Mar Duran And Natalia Zeta Mainly include.
Melody Star Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Melody Star |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Spanish |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 – Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2019 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Melody |
| Born (Date of Birth) | 21 June 1989 |
| Age (as 2026) | 37 Years Old |
| Birthplace | Barcelona, Spain |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Barcelona, Spain |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 52 KG 115 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34D-23-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Melody Star?
Melody Star is a Spanish actress & model, born on 21 June 1989 in Barcelona, Spain. In 2009, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Java Consulting’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











