Yaiza Del Mar One Spanish Actress And Model Are. He was born on 17 December 1986 in Talavera de la Reina, Toledo, Spain. Yaiza is mainly known for acting in videos and web scenes and today we Yaiza Del Mar Biography We will know about the actress’s Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements etc. So let’s start now.
Early Life & Career
Yaiza, born in Spain, in 2006 at the age of 20 Entertainment Industry He started his career in and did his first shoot with the Film Studio ‘Putalocura’. After this, she also worked with other film studios as an actress and these film studios mainly include Harmony Films and Pink Visual.


Apart from film studios, Yaiza has also performed in videos with various famous actresses of the film industry and these actresses include Carol Vega, Julia DeLuciaKarina Torbellina, Monica Ledesma, Sara May And Sandra Blanco is mainly involved.
Yaiza Del Mar Biography/Wiki
Profile | |
| Name | Yaiza Del Mar |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Spanish |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2006 – 2016 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards | |
| Debut | In 2006 – As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life | |
| Nick Name / Stage Name | Sofia Zayda del Mar |
| Born (Date of Birth) | 17 December 1986 |
| Age (as 2026) | 40 Years Old |
| Birthplace | Talavera de la Reina, Toledo, Spain |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Sagittarius |
| Hometown | Talavera de la Reina, Toledo, Spain |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs | |
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances | |
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 50 KG 110 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown/Blond |
| Figure Size | 33A-22-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Yaiza Del Mar?
Yaiza Del Mar is a Spanish actress & model, born on 17 December 1986 in Talavera de la Reina, Toledo, Spain. In 2006, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Putalocura’.
Hello Readers! I am RAHUL KUMAR MAHTO RKM With 3 Year of Experience in Writing Content About Scholarship. With Masters in IT, I love to to write digital content about Government Scholarship Schemes, Private Scholarship Schemes.











